Wordt zwoele woensdag afgestraft met klank- en lichtspel donderdag(nacht)?

Op woensdag krijgen we opnieuw een opstoot van warmere en stilaan ook vochtigere lucht. Het lijkt erop dat dit meteen zal afgestraft worden met de nodige regen- en onweersbuien. Donderdagnacht zou onstabiele lucht de Benelux bereiken vanaf de Franse grens en ook donderdag blijft het nog onstabiel met verschillende storingen die van west naar oost zullen trekken. Dat levert regelmatig buien op, mogelijk zelfs met onweer. Maar wat mogen we precies verwachten? Komt er klank- en lichtspel van? En hoe hevig zouden de onweders zijn?
- Weerliefhebber? Volg ons via X en Facebook
- Volg de interessante weerberichten op Youtube
Deelnemen aan discussie? Ben je geïnteresseerd om deel te nemen als weeramateur of liefhebber van het weer aan het weerforum? Onderaan dit artikel krijg je bliksemsnel & gratis toegang tot alle reacties. Je kan ook je eigen weerfoto’s uploaden.
Klank- en lichtspel donderdag(nacht)?
Technische bespreking weersituatie
Op woensdag krijgt de Benelux te maken met een opstuw van warmere subtropische lucht uit het zuiden. In de loop van woensdag zal een erg zwak warmtefront van zuid naar noord passeren en hierachter komen we in een warme sector terecht. Daarmee neemt de luchtvochtigheid toe en wordt het stilaan ook zwoeler.
Tijdens de nacht naar donderdag zal een uitdiepend lagedrukgebied via het Kanaal noordwaarts schuiven richting de Noordzee en vervolgens op donderdag richting het noorden van Nederland trekken. Dit lagedrukgebied wordt aangedreven door een zwakke jetstreak en ook de dynamiek in de bovenlucht neemt stilaan toe met aan de voorzijde van een aankomende hoogtetrog een maximum in ‘vorticiteitsadvectie’ (PVA) dat binnenschuift vanaf de Franse grens. Verbonden aan het lagedrukgebied duwt een golvend koufront een thermische trog over onze streken met de nodige onstabiliteit. In combinatie met de dynamiek kan dit mogelijk zorgen voor het nodige klank- en lichtspel.
De hoogtetrog zelf zal op donderdag overdag van zuidwest naar noordoost schuiven over de Benelux en voor onstabiliteit zorgen in combinatie met zowel de dagelijkse gang als een backbent-occlusie die nog van west naar oost zal schuiven. Hierachter volgt nog een oud koufront met erachter nog een occlusie en aanvoer van wat mildere zeelucht. Een mobiele wig van hogedruk zal echter later op donderdag het weerbeeld opnieuw stabiliseren vanaf het westen.



Bespreking onweersparameters
Samengevat krijgen we donderdagnacht en donderdag overdag een overlap tussen onstabiele luchtmassa’s, frontale structuren en overlap met dynamiek in de bovenlucht. Voldoende parameters die de onstabiliteit fors zullen doen opleven. Hieronder zoomen we iets dieper in, in de onweersparameters om het verwachte type onweersbuien te bepalen.
Donderdagnacht
In de nacht van woensdag op donderdag zien we lage tot matige CAPE-waarden tussen grosso modo 100-500 J/kg in de meeste streken. De waarden kennen een duidelijk oost-westverdeling met vooral in het westen en zuidwesten van de Benelux iets hogere waarden. Ook de windschering kent een duidelijke oost-westgradiënt met relatief hoge waarden in het westen (korter bij het PVA-maximum, de jetstreak en aankomende hoogtetrog) en lagere waarden in het oosten. Daardoor verwachten we dat de kans op stevigere buien met onweer of plaatselijk wat hagel, groter is in de (zuid)westelijke delen van de Benelux donderdagnacht. Vooral in het zuidwesten kan men zich dus mogelijk aan een klank- en lichtspel verwachten.
Door de hoge mate aan windschering krijgen we te maken met multicells, zeker in het westen sterk geclusterd, mogelijk met een squall aan de voorzijde of een enkele ingebedde kleine supercell. In het oosten gaat het om multicells.





Donderdag overdag
Donderdag overdag zien we door de dagelijkse gang de CAPE-waarden vrij hoog oplopen naar een grootte-orde van 1000 tot 1500 J/kg. De maximale waarden worden bereikt tussen de voormiddag en vroege namiddagperiode en zijn vooral hoger in de oostelijke delen van de Benelux. In het westen zal in de loop van de dag de instromende mildere zeelucht al de CAPE-waarden temperen. De windschering neemt met de doortocht van de hoogtetrog sterk af en blijft beperkt tot 20 knopen aan de voorzijde en valt bijna weg in de trogzone. Daardoor verwachten we overdag vooral single-cells tot hooguit net voor de trog multicell. Door de hoge PW-waarden (30-40mm), kan er lokaal veel regen op korte tijd vallen.


CAPE-waarden volgens ECMWF en UKMO op donderdag.


Wat mogen we precies verwachten donderdag? (in jip- en janneketaal)
Donderdagnacht zien we vanuit het zuidwesten de onstabiliteit binnenschuiven. Hiermee gepaard gaande trekken regen- en onweersbuien binnen vanuit het zuidwesten. Deze zullen deels geclusterd zijn en vooral wat feller in de zuidwestelijke delen van de Benelux. Tegen donderdagochtend trekken deze naar het noorden, tijdelijk wat afzwakkend boven Nederland, om in de loop van de ochtend en voormiddag over het noorden van Nederland weer in activiteit toe te nemen. De buien kunnen lokaal gepaard gaan met onweer of wat hagel. Het is daarbij eerder zwoel met een hoge luchtvochtigheid.

Achter de eerste buienzone met regen- en onweersbuien volgt tijdelijk een ietwat drogere episode met lokaal nog enkele buien, en tussendoor een enkele opklaring. Daarna zou de buiigheid weer wat opleven in de loop van donderdag tussen de voormiddag en vroege namiddagperiode. Er ontstaan dan opnieuw meerdere buien, waarvan sommigen fel kunnen zijn met onweer erbij. De kans op fellere buien met onweer is het grootst over de centrale en vooral over de oostelijke delen van de Benelux. Tussendoor zijn er soms drogere momenten. Sommige buien kunnen gepaard gaan met veel regen op korte tijd.

Achter de felste buien zou nog een storing passeren met meer wolken en wat (buiige) regen. Later op de dag zou vanuit het westen het weerbeeld weer stabiliseren met een wisselend bewolkt weerbeeld met wolkenvelden en soms zon. Tegen de avond breiden de opklaringen zich uit vanaf de kust. De temperaturen liggen op donderdag tussen 20 en 24°C. In het uiterste oosten mogelijk lokaal nog 24-25°C. Met de buien koelt het even enkele graden af. De vochtigheid is nog hoog initieel, waardoor het wat zwoel aanvoelt. Later op de dag komen we in mildere zeelucht en zal dit gevoel stilaan verdwijnen. De zuidwestenwind zal wel fel aanwakkeren.
