Weeromslag in Italië: koudebel brengt regen, onweer en hagel

De zomer is eigenlijk nog niet begonnen. Maar toch moest ook Italië reeds buigen onder de verzengende hitte die heel Europa in haar greep heeft. Maar nu brengt een vlaag van kou even een deugdoend koeler intermezzo naar de laars. De koudebel, ook lokaal ‘goccia fredda’ of koude druppel genoemd, zorgt voor deze weeromslag in Italië. Vanaf vandaag krijgt dit land te maken met onregelmatig verspreide onweersbuien, hagel en windstoten, die best wel eens pittig uit de hoek kunnen komen. Waarschuwingen (code geel en oranje) zijn zeker op hun plaats.
- Weerliefhebber? Volg ons via X en Facebook
- Volg de interessante weerberichten op Youtube
Heel Europa wentelt zich in Afrikaanse hitte, niet alleen de Benelux, maar ook Spanje en Italië. Bij Spanje ging de hitte gepaard met enkele Atlantische storingen die nog kans zagen de hitte te onderbreken. Maar Italië is onderhevig aan andere dynamieken.
- Broeierig heet en onstabiel in Spanje.

Klein lagedrukgebied, de koudebel of “gioccia fredda”, brengt verlichting
Een klein lagedrukgebied ligt momenteel ten hoogte van Rome en beïnvloedt de windrichtingen om en rond Italië. Deze weersconfiguratie bevoordeelt dan ook een krachtige bora uit de Dinariden, die richting Italië blaast en bijdraagt aan onstabiliteit. De lagedruk zal over de loop van komende dagen opschuiven naar het zuiden, waar het langer wisselvallig blijft.
- Wat is de bora? Een van de vele windsoorten in Italië.
Onderstaande kaart toont dat Italië reeds vandaag (dinsdag 17 juni) een van de weinige landen is die kouder zijn dan normaal binnen Europa.



Weeromslag in Italië vanaf dinsdag: temperatuurdaling van 10 graden en mogelijks hagel
Op dinsdag 17 juni vertoonden zich de eerste sporen van deze weeromslag maar in de voormiddag en middag bleef het nog vrij rustig. ‘s Ochtends was het buiig tussen het zuiden van Veneto en Emilia-Romagna, maar deze tekenen van onstabiliteit losten snel op. In de rest van Noord-Italië brak de zon door.

In Midden-Italië zorgt de onstabiliteit voor meer wisselvalligheid, met buien en onweersbuien vooral in het binnenland en aan de Adriatische kust. Sommige van deze buien gaan gepaard met hagel!
In Zuid-Italië blijft het aan de kant van de Tyrreense Zee vrij zonnig, maar in de Apennijnen en de Adriatische kust wordt het buiig, vooral ‘s middags. Tegen de avond ontstaan onweersbuien in Campanië (de regio waar de Campi-Flegrei ligt, je weet wel, die onrustige supervulkaan).

Dan zet een markante daling in van de temperaturen in het noorden en midden van het land, met een terugval van soms wel tien graden. In het zuiden blijft het nog warm, maar de hitte verliest haar intensiteit. De wind draait naar het noorden en waait krachtiger, met onstuimige zeeën tot gevolg.
- Een andere periode van slecht weer in Italië, had te maken met het oplossen van de hogedrukblokkade die deze lente zeer droog maakte.
Woensdag 18 juni: onweer, misschien hagel en rukwinden in Zuid-Italië
Op woensdag 18 juni zet deze wisselvallige trend zich voort. In Noord-Italië keert het stabiele, zonnige weer terug. Maar in Midden-Italië blijft het wisselvallig, vooral tussen Lazio en de Abruzzen waar lokale onweersbuien kunnen vallen.
In het zuiden is het weerbeeld gemengd: opklaringen wisselen af met bewolking en in de middag ontstaan er opnieuw intense onweersbuien, plaatselijk met hagel en rukwinden. De temperaturen dalen ook in het zuiden, met uitzondering van Sardinië, waar iets warmere temperaturen aanhouden.
- Italië, ook onderheving aan de mistral.

Donderdag 19 juni: terug naar zomerse temperaturen
Donderdag 19 juni brengt verder herstel van het zomerweer. Terwijl het in het noorden zonnig blijft, kunnen er ’s middags buien ontstaan boven de Alpen en in de Voor-Alpen. In het centrum van het land blijft het ’s ochtends helder, met plaatselijke onweersbuien in de bergen in de namiddag, vooral tussen Lazio en de Abruzzen.
In Sardinië en Sicilië wisselen zon en buien elkaar af. Ook langs de zuidelijke Apennijnen blijft kans op instabiel weer bestaan. De temperaturen stijgen weer, behalve in het uiterste zuiden want daar trekt de koudebel heen.
In bijna heel Italië stijgen de waarden opnieuw boven het seizoensgemiddelde.

Weekend: terugkeer naar stabiel weer behalve in het zuiden
Een hogedrukgebied breidt zich uit over Italië. Dat brengt overwegend stabiel weer met zich mee.
Toch is er nog wat onzekerheid over de precieze koers van de koude luchtbel die zich dan boven de Middellandse Zee bevindt. Naar verwachting verplaatst deze zich tegen vrijdag 20 juni naar de Ionische Zee en trekt ze langzaam weg van het Italiaanse vasteland waarbij de weeromslag in Italië achter de rug is. Toch kunnen de resterende oostelijke luchtstromen nog wat natrappen met enkele onweersbuien.
De temperaturen zullen verder stijgen en op de meeste plaatsen opnieuw boven de gemiddelde uitkomen, behalve in het uiterste zuiden van het land, waar de verfrissing iets langer aanhoudt nog binnen het bereik ligt van de wegtrekkende koudebel.