Winters weekend: hier gaat het sneeuwen!
Na toch wel een zacht intermezzo voor een groot deel van de Benelux eind januari en begin februari neemt de temperatuur komend weekend opnieuw een tijdelijke duik. De straalstroom voert storingen aan die in combinatie met koudere lucht kunnen transformeren in sneeuw. Enkele modellen komen zelfs met een gesloten sneeuwtapijt van enkele centimeters. Hoe dit carnavalsweekend verloopt, ontdek je in deze blog!
- Weerliefhebber? Volg ons via X en Facebook
- Volg de interessante weerberichten op YouTube
- Bekijk zelf de weerkaarten op onze site
Deelnemen aan discussie? Ben je geïnteresseerd om deel te nemen als weeramateur of liefhebber van het weer aan het weerforum? Onderaan dit artikel krijg je bliksemsnel & gratis toegang tot alle reacties. Je kan ook je eigen weerfoto’s uploaden.
Synoptische situatie
De drukverdeling in Europa zal zich dit weekend zo organiseren dat er koude lucht uit het noordoosten wordt aangezogen door een lagedrukgebied dat zich op de Middellandse Zee verankert. Hierdoor krijgen wij koelere temperaturen. De Alpen krijgen nog een extra laagje sneeuw, waardoor de voorjaarsvakantie daar winters start. In de Benelux daalt het kwik dus, waardoor het terug wat meer winters zal aanvoelen.
- Geïnteresseerd in het weer? Bestel dan dit leuke weerboekje!
Later in het weekend speelt het azorenhoog meer op en zal de zachtere lucht over de koude lucht glijden. Hierdoor ontstaat er een dooifront met winterse neerslag of sneeuw. Of er een sneeuwdek zal ontstaan, bespreken we verder in dit artikel.

Zaterdag blijft een droge Valentijnsdag
Zaterdag zal het voor veel regio’s een prachtige Valentijns- of carnavalsdag worden. Doordat de noordoostelijke stroming tijdelijk drogere lucht met zich meebrengt, kan het opklaren en kunnen we heel wat zon verwachten voor het westen van de Benelux. Het oosten van de Benelux zal wat langer moeten wachten op zon volgens de laatste weermodellen. Dit zien we ook mooi in de voorspelling voor zonneduur volgens het Duitse weermodel ICON.

Maar zonnig weer betekent niet dat het warm weer zal zijn. De temperaturen zullen door de noordelijke aanvoer lager uitvallen dan dat het de vorige dagen het geval was. We kunnen maxima van 4 à 5 graden verwachten, waardoor het niet onbelangrijk is om je warm aan te kleden. ’s Avonds zullen de temperaturen namelijk richting het vriespunt duiken. Neerslag hoeven we zaterdag niet te verwachten, wat een hele opluchting zal zijn voor de vele optochten die er zullen plaatsvinden voor carnaval.
- Starten met je weerhobby? Bestel dan dit weerstation en word een professional!

Zondag lange tijd droog, later sneeuw
Zondag wordt een interessante dag voor winterliefhebbers. Het blijft voor het grootste deel van de dag namelijk droog, maar ’s avonds zal het dooifront waar we het eerder over hadden aanzetten vanaf het westen.
De neerslagzone zal in het westen van de Benelux transformeren naar sneeuw of smeltende sneeuw. Isothermie zal hier een grote speler zijn. Als de intensiteit hoog genoeg ligt, zal de transformatie snel gebeuren en kan er een mooi sneeuwdek vallen. De gebieden met de meeste kans op een sneeuwdek zijn de Ardennen en Vlaanderen, al heeft Nederland ook een goede kans om wat wit goud te zien.
- Haal alvast wat strooizout in huis om gladheid te bestrijden.
Harmonie komt met actieve sneeuwzone
Harmonie, het Nederlandse weermodel van het KNMI, laat de isothermie vroegtijdig beginnen. Vanaf het moment dat het dooifront tegen de middag het land optrekt, transformeert de regen snel in sneeuw. Hierdoor komt dit weermodel tegen de avond met een dik sneeuwdek in België en Zuid-Nederland. De sneeuwhoeveelheden zouden kunnen oplopen tot 15 cm, maar in de realiteit zal dit altijd wat lager uitvallen.
- Een sneeuwschop is noodzakelijk bij grote sneeuwval. Koop hem hier!

Amerikaans weermodel houdt het beperkt
Het Amerikaanse weermodel, GFS, voorziet ook een transformatie van regen naar sneeuw. Het front zou wel pas later aankomen in een verzwakte vorm tegenover wat Harmonie voorziet. Hierdoor zal isothermie minder goed zijn werk kunnen doen en zullen de sneeuwhoeveelheden ook een pak lager uitvallen dan bij andere weermodellen. Het hoogtepunt van het sneeuwdek zou dan zondagavond zijn met ongeveer 3-4 centimeter over voornamelijk het zuidoosten van de Benelux.

Om een beter zicht te krijgen op deze situatie van zondagmiddag en -avond zal collega Samuel binnenkort nog een specifiek artikel schrijven over deze sneeuwkansen. Zo krijgen we een beter zicht op de uiteindelijke uitkomst!
