Krijgen we een vierde tropische storm dit orkaanseizoen?
Na Chantal begin juli en een nieuwe – mogelijke – tropische storm zou dit het aantal reeds op vier brengen. Het moge duidelijk zijn: het orkaanseizoen begint stilaan op gang te komen. Enerzijds door het warmere zeewater, maar ook omdat we geleidelijk steeds verder toewerken naar het klimatologisch hoogtepunt. De kustgebieden van Louisiana, Texas, Mississippi en Alabama mogen zich dan ook schrap zetten voor lokaal veel neerslag door Invest 93L. Als het systeem zich dan door zou ontwikkelen, dan krijgen we de vierde storm van het seizoen: Dexter.
- Weerliefhebber? Volg ons via X en Facebook
- Volg de interessante weerberichten op Youtube
- Bekijk zelf de weerkaarten op onze onze site
Deelnemen aan discussie? Ben je geïnteresseerd om deel te nemen als weeramateur of liefhebber van het weer aan het weerforum? Onderaan dit artikel krijg je bliksemsnel & gratis toegang tot alle reacties. Je kan ook je eigen weerfoto’s uploaden.
Actuele situatie met Invest 93L
Op dit moment is er nog geen sprake van een tropische depressie of tropische storm (en bijhorend is dus ook nog geen naam gegeven aan het systeem). Wat men wel al heeft gedaan, is een aanduiding gegeven aan het systeem dat het mogelijk kan doorontwikkelen tot een tropische depressie of zelfs tropische storm.
Vandaar dat het systeem op dit moment 93L wordt genoemd. Actueel ligt het systeem boven de Golf van Mexico met enkele zware onweersbuien. De afgelopen dagen trok het systeem over Florida en zorgde het aldaar voor veel neerslag en felle onweersbuien.

Het systeem ziet er echter wel minder gezond uit dan de afgelopen dagen. Net voor “landfall” in Florida kreeg het systeem duidelijk een LLC (low level center) wat wijst op effectieve doorontwikkeling van het systeem. Echter, door het verdwijnen van het warme zeewater en omdat het systeem zich boven land bevond, is het systeem opnieuw wat gaan verbrokkelen en is de bijna gesloten circulatie opnieuw verdwenen. Dat betekent dat het systeem bijna opnieuw vanaf 0 moet beginnen opbouwen en dat heeft tijd nodig.

Verwachting komende dagen van Invest 93L
De exacte verwachting de komende uren en dagen hangt sterk af van welk pad het systeem volgt. Bij een noordelijker pad volgt het systeem ietwat de kustlijn waardoor de verschillende staten in die regio veel neerslag te verwerken kunnen krijgen. Echter, dit wil ook zeggen dat het systeem niet echt kan ontwikkelen omwille van de nabijheid van land. Wanneer het systeem zuidelijker blijft, dan kan de ontwikkeling wel doorgaan en kan het binnenkort een tropische depressie/storm worden (Dexter). Een orkaan wordt voorlopig nog niet verwacht.

Een belangrijk aandachtspunt voor verdere ontwikkeling is ook het warme zeewater. De temperatuur van het zeewater in die regio ligt immers rond 30°C en meer. Dat zijn alvast ideale condities voor het tijdelijk laten intensiveren van het systeem. Ook de schering (het verschil in windrichtingen die het systeem teniet kunnen doen) is niet sterk aanwezig.

Of het systeem nu wel of niet doorontwikkelt, neerslag zal een aandachtspunt worden. Verschillende weermodellen laten de neerslaghoeveelheden in de kustgebieden oplopen tot 150-250 mm op enkele dagen. Sommige regio’s zouden zelfs nog meer neerslag te verwerken kunnen krijgen, maar dat is sterk afhankelijk van de precieze trekrichting van het systeem. Zware rukwinden worden dan ook niet verwacht, net omdat 93L niet zou doorontwikkelen tot een orkaan.

Aanzet voor meer tropische stormen?
De laatste seizoensverwachting van het Europese weermodel laat een lagere frequentie zien van orkanen in het Atlantisch bassin. Dit is natuurlijk ook rechtstreeks gekoppeld aan een duidelijk lagere temperatuur in de MDR (de regio waar de onweersbuien het Afrikaanse vasteland verlaten). Vorig jaar was het zeewater in die regio heel warm, maar nu is die een stuk lager met een stuk minder positieve afwijking.

Echter, het National Hurricane Center, liet eind mei net het omgekeerde weten. Zij voorspellen een actiever orkaanseizoen dan normaal in 2025 omwille van verschillende redenenen. De belangrijkste redenen zijn een lagere windschering en een actievere ITCZ (intertropische convergentiezone) in het westen van Afrika. Of het werkelijk tot meer orkanen zal leiden, zullen we de komende maanden natuurlijk zelf zien.
- Ook door ons werd een actiever seizoen voorspeld: HIER

Voorlopig zit ook geen nieuwe tropische storm of depressie in de verwachting. Het is ook nog vroeg in het seizoen, dus het is nog wachten op nieuwe systemen die ontstaan op de Atlantische Oceaan. Vooral richting het einde van juli en het begin van augustus zou de atmosfeer opnieuw enkele tropische stormen (of zelfs een orkaan) toelaten, maar dat is op dit moment nog ver vooruit.
