Zeer warm oktoberweer op komst

Op woensdag en donderdag is er een aanzienlijke kans op temperaturen boven de 20 graden. De nacht van woensdag op donderdag kan daarbij uitzonderlijk zacht verlopen, de kans is aanwezig op records met betrekking tot de minimumtemperatuur.
- Ontdek onze gratis weerkaarten
- We gaan op weg naar 35.000 leden op Youtube!
Configuratie op de weerkaarten
Er is op woensdag een lagedrukgebied aanwezig boven de Atlantische Oceaan die invloed uitoefent. Dat lagedrukgebied van circa 985 hPa dringt zich op richting het westen. Boven het Europese vasteland zit er een hogedrukgebied van rond de 1.025 hPa. Door dat lagedrukgebied beweegt het hogedrukgebied zich richting het noorden van Europa, waardoor zeer warme lucht van rond de 12-15°C op transport gaat richting de Benelux.

Op donderdag blijft er nog een luchtmassa van ongeveer 11°C hangen boven het oosten van de Benelux. Na donderdag wordt de zeer warme lucht weggedrukt uit de Benelux en gaat de zeer warme lucht richting Scandinavië.
Thermische piek later deze week
Het gevolg van deze setting is dat we in de Benelux zeer waarschijnlijk te maken gaan krijgen met zeer warm weer. Indien de situatie uitkomt zoals deze nu in de kaarten staat, dan wordt het woensdag op grote schaal boven de 20°C. Op enkele plekken in Vlaanderen en Zuid-Nederland kan de temperatuur zelfs richting de 25°C gaan, iets wat niet vaak voorkomt tijdens de tweede decade van de oktobermaand.
De laatste keer dat we zulke temperaturen hebben gezien in de tweede of derde decade van oktober was tijdens de derde decade van de oktobermaand van 2022. Toen werd het lokaal bijna zomers warm. De kans is groot dat de nacht van woensdag op donderdag zeer zacht verloopt. Op dit moment is de verwachting dat de temperatuur op grote schaal boven de 14°C blijft. Op diverse plekken is het mogelijk dat de temperatuur niet lager uitkomt dan 16°C of 17°C. Deze zeer zachte nacht is het gevolg van bewolking, waardoor de warmte blijft hangen in plaats van dat er afkoeling plaatsvindt vanwege uitstraling.
Op donderdag gaan de scherpste kantjes er vanaf. Het is dan nog altijd warm met temperaturen van boven de 20°C op diverse plekken in de Benelux, maar de mogelijk zomerse temperaturen van woensdag zijn eruit. De hoogste temperaturen zullen dan waarschijnlijk in het oosten gemeten worden, gezien daar de warmste luchtmassa op grote hoogte aanwezig is. In de nacht van donderdag op vrijdag trekt de warmte definitief weg richting Duitsland en Scandinavië.
Sneuvelen er ook records?
Het is in deze situatie niet uitgesloten dat er enkele temperatuurrecords zullen gaan sneuvelen. Qua maximale temperaturen staan de records nogal scherp, waardoor het nu niet direct de verwachting is dat die geëvenaard of verbroken zullen worden. Daarentegen kan de nacht van woensdag op donderdag uitzonderlijk zacht verlopen.
De kans dat er records met betrekking tot de minimumtemperatuur zullen worden verbroken is daarom aanwezig. Voor een record met betrekking tot de minimumtemperatuur moet de temperatuur tussen 2:00 op donderdag en 2:00 op vrijdag boven het huidige record blijven. Deze meetwijze zorgt ervoor dat er waarschijnlijk geen maandrecord of decaderecord zal worden gemeten vanwege de temperatuurdaling in de nacht van donderdag op vrijdag.

Het maandrecord met betrekking tot de hoogste minimumtemperatuur voor oktober in Nederland staat op 18.0°C. Waarschijnlijk is deze voor België niet heel anders. Er zijn diverse leden in de weerpluim van ECWMF (00z run op 13.10.2024) die het toelaten dat het maandrecord wordt verbroken. De kans dat het maandrecord wordt verbroken is echter zeer klein omdat het maar een paar leden zijn die ermee komen. Een aanzienlijk cluster aan leden komt niet verder dan 16 á 17°C. Het decaderecord (2 e decade van oktober) staat op 17.3°C in Nederland, dat record is vorig jaar behaald.
Er is een klein clustertje aan leden die met een hogere minimumtemperatuur dan 17,3°C komen voor de regio Maastricht. In het geval dat deze leden uitkomen, dan is het alsnog de vraag of we boven die temperatuur blijven tot 2:00 op vrijdag. Die kans is extreem klein. Het is wel heel goed mogelijk dat er enkele stationsrecords zullen worden verbroken, goede kanshebbers daarvan zijn stations die nog niet heel lang operationeel zijn.
Of er een record wordt verbroken of niet, het blijft bijzonder dat er zo’n warme nacht wordt berekend voor de tweede decade van oktober.
Dit artikel werd ingestuurd door Novi Hinten.